Więcej środków na małą retencję w Krakowie?
01-10-2019
Mała retencja odgrywa pozytywną rolę w poprawie warunków gospodarowania na obszarach zurbanizowanych, jak również stanowi istotny element niezbędny dla zachowania i poprawy stanu środowiska przyrodniczego. Dlatego potrzeba realnego wsparcia, żeby zachęcić mieszkańców do korzystania z tych rozwiązań – mówi Łukasz Gibała, lider stowarzyszenia „Kraków dla Mieszkańców”, który właśnie złożył projekt uchwały w tej sprawie.
Mała retencja to proste sposoby na gromadzenie wody w danej okolicy. Retencja pozwala na zatrzymanie lub spowolnienie spływu wód, jednocześnie dbając o rozwój środowiska naturalnego. Jest to także zestaw wielu różnorodnych działań, które przynoszą wymierne korzyści zarówno dla ludzi, jak i przyrody. Budowa niewielkich zbiorników, oczek wodnych, stawów, zadrzewianie, renaturyzacja małych rzek oraz ochrona terenów podmokłych to zbiór działań lokalnych, które każdy z osobna może skutecznie realizować i uskuteczniać.
Co więcej, mała retencja, w połączeniu z inwestycjami z zakresu dużej retencji, jest skutecznym narzędziem w przeciwdziałaniu skutkom suszy i powodzi. – Z przyczyn swojej własnej natury, mała retencja oddziałuje na lokalne zasoby wodne, jednak może także odgrywać dużą rolę w ograniczaniu negatywnych skutków w występowaniu susz. Zgromadzona w zbiorniku woda może być wykorzystana do prowadzenia nawodnień lub dla innych celów gospodarczych – zauważa Gibała. Osoby zainteresowane, które jednocześnie nie są przedsiębiorcami, miałaby mieć przyznawaną dotację, w wysokości do 80% poniesionych kosztów, które kwalifikuje się do objęcia pomocą oraz dotację na realizację zadań objętych programem. Kwota z obydwu dotacji wynosiłaby maksymalnie 10 000 zł.
Ponadto, mając na uwadze katastrofę klimatyczną, której najbardziej widocznym efektem będą niedobory wody, celem niniejszych zmian związanych z retencją jest popularyzacja przechwytywania wód opadowych. – Stąd propozycja zwiększenia kwoty dofinansowania, przy jednoczesnym zmniejszeniu wymaganego wkładu własnego po stronie mieszkańców – wyjaśnia Gibała.
Dodatkowo, ze względu na fakt, iż na realizację programu Prezydent Miasta Krakowa rezerwuje określoną kwotę w budżecie, zmiana wysokości dofinansowania nie wpłynie na ilość przeznaczanych środków, a jedynie może przyczynić się do ilości przyjętych zgłoszeń.
Uchwała zostanie poddana pod głosowanie prawdopodobnie na najbliższej sesji rady miasta.
AKTUALIZACJA: urzędnicy przygotowali właściwie tożsamy projekt, który został przyjęty.