Kraków wesprze mieszkańców w instalowaniu OZE?
17-09-2019
– Miasto powinno wspierać mieszkańców decydujących się na ekologiczne rozwiązania. Po wymianie pieców pora na odnawialne źródła energii – mówi Łukasz Gibała, lider klubu radnych Kraków dla Mieszkańców. Do Rady Miasta Krakowa trafił właśnie projekt uchwały, wprowadzającej program wsparcia dla tych, którzy zdecydują się na zainstalowanie OZE we własnych budynkach.
Zgodnie z projektem wsparcie to miałoby polegać na zwolnieniu z podatku od nieruchomości przez pięć lat. Mogliby się o nie ubiegać ci, którzy zainstalują na własnym budynku kolektor słoneczny, instalację fotowoltaiczną, pompę ciepła, rekuperator lub gruntowy wymiennik ciepła. Program miałby objąć zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorców. Zwolnienie z podatku obowiązywałoby od 1 stycznia roku następującego po roku, w którym zostały poniesione koszty inwestycji.
Do tej pory jedyną formą wsparcia mieszkańców w instalowaniu odnawialnych źródeł energii był Program Ograniczania Niskiej Emisji. Choć kojarzony głównie z wymianą pieców węglowych, umożliwiał także uzyskanie dopłat na kolektory słoneczne i pompy ciepła. –Obowiązujący w Krakowie od 1 września całkowity zakaz stosowania paliw stałych oznacza zakończenie PONE – a tym samym pozbawienie Krakowian jakiejkolwiek możliwości uzyskania od miasta wsparcia na instalacje OZE. Nasz projekt zapełnia tę lukę – argumentuje Łukasz Gibała. Zdaniem autorów uchwały tego rodzaju pomoc ze strony miasta to konieczność. – Obecne wyzwania związane z katastrofą klimatyczną sprawiają, że trzeba stawiać na jak największe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i energetykę rozproszoną. Kraków, drugie co do wielkości miasto w Polsce, musi w tej sprawie podjąć konkretne działania. Nasza uchwała skutecznie zachęci mieszkańców do wykorzystywania ekologicznych rozwiązań energetycznych – komentuje Łukasz Maślona, radny klubu Kraków dla Mieszkańców.
Warto dodać, że propozycja Krakowa dla Mieszkańców nie jest tzw. uchwałą kierunkową, czyli zobowiązującą prezydenta do podjęcia działań, a uchwałą wprowadzającą konkretne rozwiązania. Oznacza to w praktyce, że jeśli projekt uzyska wymaganą większość w radzie miasta, jeszcze w tym roku możliwe będzie zainstalowanie OZE i złożenie wniosku – a w takim przypadku zwolnienie z podatku obowiązywać będzie już od 1 stycznia 2020 roku.