Czy uda się uratować las Łęgowy przed wycinką?
18-10-2022
Budowa trasy Pychowickiej i Zwierzynieckiej w obecnych wariantach związana jest z bezpośrednią ingerencją w las Łęgowy, a co za tym idzie, jego wycinką. – Popieramy pomysł utworzenia trasy Pychowickiej i Zwierzynieckiej, jednak nie w obecnym wariancie. Las Łęgowy jest zbyt cennym obszarem przyrodniczym, aby go tak po prostu zniszczyć – stwierdza Łukasz Gibała, lider stowarzyszenia „Kraków dla Mieszkańców”, który złożył projekt uchwały w tej sprawie.
Las w Przegorzałach jest jednym z ostatnich fragmentów łęgów wierzbowo-topolowych będących dzisiaj w Polsce ogromną rzadkością. Szacuje się, że zachowały się na obszarze mniejszym niż 5% pierwotnego areału, a w swej postaci dojrzałej mniejszym niż 1% i są zagrożone całkowitym zanikiem. Nadrzeczne lasy łęgowe są najbogatszymi w gatunki roślin i zwierząt, europejskimi zbiorowiskami leśnymi.
Na terenie tym występuje około 60 gatunków ptaków, w większości objętych ochroną gatunkową. Wśród nich znajdują się krogulec oraz dzierzba gąsiorek – gatunki chronione Dyrektywą Ptasią Unii Europejskiej. Oprócz ptaków występują tutaj chronione płazy, gady, bobry, wydry i zwierzęta niepodlegające ochronie gatunkowej, jak np. sarny, zające, czy lisy. – Niezaprzeczalnym atutem tego terenu są walory krajobrazowe, w tym cała sieć oczek wodnych – dodaje Gibała.
Poprowadzenie przez teren lasu oraz nad rzeką Wisłą trasy komunikacyjnej, zarówno w formie drogowej, tramwajowej lub też pieszo rowerowej, spowoduje istotne zagrożenie dla przyrody poprzez: zniszczenie cennego fragmentu lasu, przerwanie połączenia ekologicznego, zaburzenie warunków środowiskowych życia zwierząt nocnych poprzez iluminację świetlną, występowanie hałasu zarówno na etapie budowy, jak i eksploatacji, prowadzenie na terenie lasu łęgowego prac budowlanych, czy też pojawienie się zanieczyszczeń na etapie budowy terenu wrażliwego.
Klub radnych „Kraków dla Mieszkańców” zaproponował dodatkowy wariant przebiegu tras Pychowickiej i Zwierzynieckiej, który uwzględnia transport szynowy w tunelu przechodzącym pod rzeką Wisłą i jednocześnie nie ingeruje w las łęgowy w Przegorzałach. – W ten sposób, mogłaby zostać pogodzona ważna inwestycja zapewniająca lepszą komunikację pomiędzy północną, a południową częścią Krakowa oraz zachowanie w nienaruszonym stanie cennego obiektu przyrodniczego, jakim niewątpliwie jest las Łęgowy – oznajmia Gibała.
Dodatkowo, dla zapewnienia przeprawy pieszo-rowerowej można rozważyć wykorzystanie na ten cel położonego w pobliżu mostu technologicznego wodociągów. – Mieszkańcy zwracają ponadto uwagę na fakt, iż w trakcie konsultacji społecznych dotyczących Trasy Łagiewnickiej padały deklaracje ze strony władz Krakowa dotyczące poprowadzenia dalszej części tzw. III obwodnicy w tunelu. Uważamy to za dobry kierunek, w którym powinna postępować ta inwestycja – kończy Gibała.
AKTUALIZACJA (26.10.2022): projekt został przyjęty przez radę miasta, a jego realizacja zależy obecnie od prezydenta.