20-03-2024
Na środowej sesji radni przyjęli Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt – dokument uchwalany co roku do końca marca. Jednogłośnie przyjęta została rezolucja autorstwa klubu Kraków dla Mieszkańców, dotycząca programu Mieszkanie Plus. Za sprawą petycji złożonej przez mieszkańców wrócił temat odorów w południowej części Krakowa. Rada podjęła także uchwałę dotyczącą sezonu kąpielowego oraz wykazu tegorocznych kąpielisk.
Radni klubu Kraków dla Mieszkańców w środę po raz kolejny wywołali temat problemów lokatorów osiedla przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej, zbudowanego w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Podobnie jak przed ponad rokiem, rezolucja w tej sprawie skierowana jest do Premiera, Sejmu, Senatu i bezpośrednio odpowiedzialnej za Mieszkanie Plus rządowej spółki PFR Nieruchomości S.A. W ubiegłorocznej rezolucji rada miasta apelowała o zweryfikowanie kwestii związanych z wysokością opłat ponoszonych przez najemców, usunięcie licznych usterek, które pojawiły się w wielu mieszkaniach, a także o umożliwienie opcji dojścia do własności. Temat wrócił, ponieważ nie wszystkie problemy zostały rozwiązanie. Stąd kolejny apel o zapewnienie kontynuacji umów najmu na warunkach nie gorszych niż dotychczasowe (pierwsze umowy wygasają w sierpniu br.) i z możliwością przedłużenia na dłuższe okresy, a także ponownie o transparentne i zgodne z obietnicami konkretne oferty dla osób, które chcą skorzystać z opcji dojścia do własności. Rezolucja przedstawiona przez KdM została przyjęta jednogłośnie. Warto dodać, o czym mówił podczas sesji referujący projekt radny Łukasz Maślona, że problemy z Mieszkaniem Plus występują nie tylko w Krakowie – dotykają najemców w ramach tego programu w całej Polsce.
Z pozytywną reakcją rady spotkała się petycja zainicjowana przez Akcję Ratunkową dla Krakowa, która dotyczy jak najszybszego rozwiązania problemu uciążliwych odorów w południowej części miasta. „Apelujemy o podjęcie działań na rzecz mieszkańców Krakowa. Odczuwalny nawet przy zamkniętych oknach smród nie pozwala spać, cieszyć się ze spaceru, dzieciom bawić się na świeżym powietrzu” – napisali autorzy petycji, pod którą podpisało się 3048 osób. Śmierdzący problem w ostatnim czasie narasta. Dotyczy m.in. Podgórza, Płaszowa, Rybitw, osiedla Kabel, Bagrów, Woli Duchackiej czy Złocienia – ale nie tylko. W niektóre dni nieprzyjemny zapach jest odczuwany w wielu innych miejscach na południu miasta. Jednym z głównych winowajców jest miejska oczyszczalnia ścieków w Płaszowie. Radni uznali petycję za zasadną niemal jednogłośnie, przy jednym głosie przeciwnym. Należał on do prezydenckiego radnego Adama Migdała, którego zdaniem władze miasta robią już bardzo wiele, żeby problem rozwiązać. Traf chciał, że to właśnie jemu przypadło referowanie stanowiska komisji Skarg, Wniosków i Petycji, która zarekomendowała radnym pozytywne stanowisko wobec postulatów mieszkańców.
Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt to dokument, którego przyjęcie do końca marca każdego roku jest ustawowym obowiązkiem. Uchwała w tej sprawie to plan działań dotyczących m.in. kastracji, sterylizacji czy znakowania krakowskich psów i kotów. Głównym zadaniem jest jednak prowadzenie schroniska dla bezdomnych zwierząt. Program precyzyjnie określa też nakłady, jakie w danym roku są przeznaczane na każde z wymienionych w nim działań. Łączna kwota na rok 2024 to nieco ponad 5 mln zł, z czego prawie 4,7 mln pochłonie samo funkcjonowanie schroniska.
Na środowej sesji radni podjęli także uchwałę w sprawie sezonu kąpielowego w Krakowie oraz wykazu tegorocznych kąpielisk. Zgodnie z nią sezon potrwa od 1 czerwca do 30 września. W tym czasie będziemy mogli korzystać z 6 miejsc – Zakrzówka, Przylasku Rusieckiego, Przystani Brzegi i trzech kąpielisk na Bagrach.