Co słychać w radzie miasta (22.11.2023)
22-11-2023
Środowa sesja przyniosła dwie decyzje dotyczące inicjatyw radnych z klubu Kraków dla Mieszkańców. Miło nam poinformować, że w obu przypadkach udało się osiągnąć sukces. Pierwszym tematem, który KdM podejmuje od kilku miesięcy, jest kwestia przewozu elektrycznych wózków inwalidzkich w pojazdach MPK – dzięki właśnie uchwalonemu nowemu regulaminowi przewozów osoby z niepełnosprawnościami nie będą już mieć problemów z podróżowaniem komunikacją miejską. Druga uchwała dotyczyła dopisania do listy branż chronionych i zanikających sklepików spożywczych. Dzięki temu ich właściciele – pod pewnym warunkami – będą mogli korzystać z preferencyjnych czynszów, jeśli wynajmują gminny lokal.
Stowarzyszenie Kraków dla Mieszkańców rozpoczęło dyskusję na temat przewozu wózków inwalidzkich w komunikacji miejskiej kilka miesięcy temu. Bezpośrednią przyczyną była historia poruszającej się z pomocą elektrycznego wózka pani Bogumiły, której kierowcy MPK niespodziewanie zaczęli odmawiać wstępu na pokład. Rozpoczęło to serię pism interwencyjnych – do MPK, Zarządu Transportu Publicznego oraz do Jacka Majchrowskiego. Okazało się, że brakuje w tej sprawie precyzyjnych przepisów, więc decyzję, czy wziąć na pokład wózek, czy nie, musieli każdorazowo podejmować prowadzący pojazdy. Receptą okazała się zmiana regulaminu przewozów. Pierwszy projekt zaproponowany przez ZTP spotkał się z miażdżącą krytyką zarówno ze strony specjalistów, jak i osoby na co dzień korzystające z elektrycznych wózków. Jak się okazało, większość takich urządzeń, na które można uzyskać dofinansowanie, nie mieściła się w zaproponowanych przez urzędników maksymalnych wymiarach wózka. Taki regulamin jeszcze bardziej utrudniłby życie osób z niepełnosprawnościami. W efekcie ZTP wycofał swój projekt. Po dwóch tygodniach urzędnicy zaproponowali jednak kolejną wersję, która okazała się zgodna z oczekiwaniami – i w tę środę nowy regulamin został przyjęty przez radę miasta.
Władze miasta w niewielkim stopniu wspierają przedsiębiorców działających w zanikających branżach. Jedyną formą wsparcia jest możliwość wynajmu lokalu od miasta na preferencyjnych warunkach, czyli z niższym czynszem. Dotyczy to jednak wyłącznie branż określonych w regulującej to uchwale rady miasta. Na tej liście nie ma małych, lokalnych sklepików, działających od dziesiątek lat, które wypierane są przez sieciowe sklepy. Stąd inicjatywa klubu KdM, by sklepy spożywcze, w tym m.in. osiedlowe warzywniaki, znalazły się na miejskiej liście. Uchwała w tej sprawie została podjęta przez radnych jednogłośnie.
Na środowej sesji radni wyrazili zgodę na sprzedaż wszystkich należących do miasta akcji klubu Cracovia. Ma je kupić firma Comarch S.A., Kraków pozyska w ten sposób do budżetu 21 mln zł. Rada miasta zmieniła także zasady wynajmu mieszkań komunalnych, co rozwiązało spory problem wielu mieszkańców. Chodzi o zapisy, zgodnie z którymi prawo do mieszkania komunalnego mają tylko osoby, które nie posiadają żadnego tytułu prawnego do mieszkania lub innej nieruchomości. Doprowadzało to do kuriozalnych sytuacji, kiedy np. 5-osobowa rodzina nie mogła się ubiegać o gminne mieszkanie, bo wynajmowała komercyjnie jeden wspólny pokój – to oznaczało już posiadanie „tytułu prawnego”. Błąd został naprawiony – w nowym regulaminie jednoznacznie doprecyzowano, że „przy rozpatrywaniu wniosków o pomoc mieszkaniową ustaleniu podlega, czy osoba starająca się o jej uzyskanie nie posiada tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego lub innej nieruchomości bądź jej części stanowiącego podstawę do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych we własnym zakresie.”